Wykryto u Ciebie stożek rogówki? Możesz to leczyć!

Po więcej informacji o Cross Linking Kraków kliknij tu.

Stożek rogówki to choroba, która niezmiernie utrudnia życie – obniża jakość widzenia, a przy tym może być powodem kolejnych schorzeń oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych lekarze dysponują wiedzą pozwalającą sprostać tym problemom. Jak zatem winno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki nierzadko towarzyszy innym chorobom oczu

Rogówka to przezroczysty element oka, który mocno ogniskuje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, niemniej jednak ma mnóstwo nocyceptorów. Około trzeciej dekady życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się uwypukleniem i ścieńczeniem w centralnej części. Jest to następstwem nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje niezborność oraz miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie słoneczne. Pacjenci skarżą się też na podrażnienie oczu, niekiedy zdarza się również podwójne widzenie. Keratoconus częstokroć współistnieje z innymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Na szczęście współcześnie efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie dolegliwość jest prostowana z użyciem soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, później jakkolwiek konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – możliwe metody

Korektę stożka rogówki prowadzi się za pomocą różnych zabiegów medycznych. Aktualnie najbardziej efektywnym sposobem na poprawę jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Świetne efekty zapewniają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie krótkowzroczności lub niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po jakimś czasie udać się na zabieg laserowy, który całkowicie usuwa wadę wzroku.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]