Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

Kliknij tu jeżeli interesujesz się urologią w Krakowie.

U znacznej grupy pacjentów spotkanie z urologiem powoduje zakłopotanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezmiernie intymne, co sprawia, że osoby, które spostrzegły u siebie pewne objawy choroby, w szeregu przypadków wahają się przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na wizytę u specjalisty. Tymczasem może to skutkować groźnymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Nie bagatelizuj tych objawów! Zobacz, kiedy trzeba zgłoś się do urologa

Urologia zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne m.in. za produkcję i degradację hormonów czy wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu protein. O problemach z układem moczowym może alarmować mnóstwo przeróżnych objawów, które w szeregu przypadków są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, iż same miną. Na które więc objawy należy zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do natychmiastowego umówienia się na konsultację z urologiem? Są to przede wszystkim wszelakie zmiany związane z moczem, czyli jego ciemne zabarwienie, spienienie bądź obecność w nim ropy lub krwi, ale również przerywany strumień moczu, pieczenie bądź ból przy jego oddawaniu, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy mogą być też mniej wyraziste, np. nadciśnienie tętnicze, ból pleców bądź podbrzusza i spuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, zatem panowie winni zgłosić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z wywołaniem erekcji, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką czy gdy zauważą jakiekolwiek zmiany na jądrach bądź prąciu. Trzeba przy okazji zaznaczyć, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Wazektomia, leczenie torbieli nerek i skomplikowane zabiegi – codzienność dyżuru urologa – leczenie torbieli nerek, cystoskopia i skomplikowane zabiegi

Pacjenci zazwyczaj umawiają się do poradni urologa celem wykonania cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu), konsultacji odnośnie wazektomii oraz leczenia wodniaka jądra, stulejki czy też torbieli nerek. Urolodzy każdego dnia wykonują również mnóstwo skomplikowanych zabiegów, takich jak laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i plastyka miedniczek nerkowych.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]