Kiedy wykonuje się biopsję prostaty?

Tu uzyskasz szczegółowe informacje o biopsji fuzyjnej prostaty.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem postaci i wymiarów do orzecha włoskiego. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą zaczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, dlatego tak ważne jest jej cykliczne badanie. Pomaga to rozpoznać przerost bądź zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć groźne zmiany rakowe. Powinno się zaznaczyć, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować ryzyka jego ewentualnego rozwoju.

Kłopoty z erekcją i oddawaniem moczu – alarmujące objawy

Panowie po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach odwiedzać urologa, szczególnie jeżeli spostrzegli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, problemy z erekcją i wytryskiem, problemy w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, a także krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza spore prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która za sprawą wykorzystania symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który przeciętnie trwa około pół godziny. Oprócz tego pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, stąd cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, gdyż prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza pobrane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi zaburzenia krzepliwości krwi, alergia na niektóre leki i korzystanie z rozrusznika serca. Dlatego też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]