Jakie skutki powodują blizny rogówki i czy da się je usunąć?

Tu uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące likwidacji blizn na rogówce.

Oko jest wrażliwą częścią ciała i błyskawicznie może ulec uszkodzeniu. W następstwie różnorodnych zapaleń czy urazów na powierzchni rogówki często tworzą się blizny, które w bardziej lub mniej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście zlikwidować, stosując osiągnięcia laserowej korekty wzroku.

Co przyczynia się do pojawienia się blizn rogówki?

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną powłoką gałki ocznej, która je zabezpiecza, a jednocześnie kontroluje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona oraz niesłychanie elastyczna i chociaż z reguły delikatne jej otarcia leczą się samoistnie, nierzadko pojawiają się zbliznowacenia, także na skutek naszej nieuwagi. Co jest przyczyną tworzenia się blizn rogówkowych? Mogą być one przeważnie rezultatem urazów jak zadrapania, oparzenia i skaleczenia, różnych chorób (przykładowo półpaśca) lub przedostania się do oka ciała obcego. Lecz blizny rogówki mogą wytworzyć się również w wyniku nieostrożnego zakładania soczewek kontaktowych. Prócz wyczuwalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówkowych sygnalizuje wiele innych objawów, jak np. przekrwienie oczu, nadmierne łzawienie czy uczucie swędzenia gałki ocznej, toteż jeżeli ich doświadczasz rekomendujemy jak najszybciej pomyśleć o wizycie u okulisty. Podczas wnikliwego badania określi on rozmieszczenie, głębokość i rozmiar blizn, jak również poinformuje o możliwości ich leczenia.

Likwidacja blizn na rogówce – jak wygląda metoda PTK?

Najczęściej stosowaną aktualnie procedurą likwidacji blizn rogówkowych jest zabieg PTK, wykonywany w dużej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Metoda PTK umożliwia eliminację nie tylko blizn w centralnej, ale i peryferyjnej części rogówki. PTK stosuje się również podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami wprost na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni należy nie nadwyrężać oka, stosować się precyzyjnie do poleceń lekarskich i systematycznie pojawiać się na kontroli zgodnie z harmonogramem.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]