Wynajem prywatnego detektywa

Czym zajmuje się detektyw? Już od XIX wieku rozwijał się ten fach, a stosowanie wybitnych i intrygujących zasad dedukcji znalazło swoje odzwierciedlenie w literaturze jak na przykład postać Sherlocka Holmesa. Samo słowo “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Działalność detektywa skupia się na prowadzeniu śledztwa, podczas którego posługuje się rozumowaniem logicznym i rozmaitymi niejawnymi metodami dochodzenia. W oparciu o dowody, fakty i przesłanki przeprowadza proces dedukcji co ma na celu zidentyfikowanie prawidłowych konkluzji. Prywatny detektyw nawet prowadząc rozpoznanie zdarzenia zlecone przez klienta musi posiadać licencję, gdyż jego zeznania mogą mieć duże znaczenie w sprawach sądowych czy czynnościach sprawdzających policji.

Zakres pracy detektywa

Korzystanie z usług prywatnych detektywów staje się coraz bardziej powszechne. W dzisiejszych czasach biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i profesjonalny, a każda drobna przesłanka czy wiadomość od klienta ma znaczenie. Główny wachlarz takiej działalności to gromadzenie wrażliwych, tajnych wiadomości często dotyczących postępowań karnych i cywilnych, poszukiwanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, ustalanie wiarygodności świadków i dokumentów, zdolności płatniczych i ubezpieczeniowych. Wysokie zapotrzebowanie na detektywów wynika z tego, że zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana ciężko jest udowodnić nasze racje i argumenty. By chronić własne interesy wiele oszustw jest tuszowanych, a zeznania osób postronnych i świadków są przekłamane. Tylko detektyw potrafi ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.