Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie metody leczenia okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, że nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – przede wszystkim na skutek często powtarzających się stanów zapalnych bądź zaawansowanej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg stomatolog a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, które skutecznie eliminują nieprzyjemne odczucia. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.