Badania wysokościowe dla kandydatów do pracy

Badania wysokościowe Bielsko - zajrzyj w to miejsce po więcej szczegółów o tych usługach.

Osoby pracujące na wysokości pełnią swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność wykonywania drobiazgowych testów sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania zawodów związanych z pracą na wysokościach. Jak przebiegają tego typu badania? Co ile lat trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – dla osób pracujących na podestach, konstrukcjach budowlanych i drabinach

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP. Według przepisów uważa się za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się przynajmniej 1 metr nad poziomem podłogi. Do pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace m.in. na konstrukcjach budowlanych, stropach, rusztowaniach itd. Specjalne testy sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem bądź innych schorzeń mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z kilku stadiów – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Zadaniem specjalisty jest wykluczenie występowania u pacjenta problemów z błędnikiem, epilepsji lub krótkowzroczności. Dodatkowo należy również poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie pozostałe wymogi należy spełnić

Badania do pracy na wysokości trzeba wykonywać co dwa-trzy lata. Osoby, które przekroczyły 50 rok życia muszą poddawać się im częściej – co 12 miesięcy. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest zez, wada wzroku, a także cukrzyca i schorzenia neurologiczne. Co ciekawe noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Poddawani są im przede wszystkim operatorzy żurawi samojezdnych, ciężkich maszyn budowlanych czy pracownicy obsługujący linie wysokiego napięcia.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]