Badania psychologiczne kierowców – jakie obejmują testy?

Badania psychologiczne kierowców Bielsko - kliknij w to miejsce po więcej szczegółów o tych usługach.

Badania psychologiczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale również poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które niezbędne są do pełnienia określonych zawodów. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy zobowiązani są wykonać badania psychotechniczne, w wielu wypadkach mocno się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę nie ma czego. Komplet badań składa się z testów inteligencji, testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Określają między innymi neurotyzm, ekstra- oraz introwersję i psychotyzm. W przypadku testów aparaturowych psycholog wykorzystuje aparat krzyżowy, stereometr, wirometr, miernik czasu reakcji oraz ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które muszą nosić okulary, powinny jedynie pamiętać, by zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E. Przechodzić muszą je też osoby, które chcą wykonywać zawód egzaminatora i instruktora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów na operatorów wózków widłowych i kierowców taksówek. Warto podkreślić, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna i zależna od kategorii osób, które się im poddają. I tak na przykład w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie samochodu po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Wystarczy wykonać je wyłącznie raz.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]