Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Na www.badaniabielsko.pl dowiesz się, kto oferuje badania psychotechniczne Bielsko.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z prawem muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ich temat kilka zdań. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w skrajnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są badania na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]