Szalunki – gdzie się je stosuje?

Zamów szalunki słupowe

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zwykle stosuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one konieczne do tego, aby nadać im właściwy kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się także podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na drzwi, okna oraz bramy. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je znaleźć.

Szalunki z drewna, sklejki bądź metalu

Klasycznym typem szalunków jest struktura wykonana z desek drewnianych czy też mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większość wykonawców i inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone z metalu, drewna bądź sklejki, a także zestawiać dwa albo trzy surowce. Na ogół jednakże korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę scalają głowice ze aluminium lub stali, belki, narożniki i łączniki.

Wynajem szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Przedsiębiorstwa na co dzień parające się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku ekip, które zazwyczaj świadczą inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących postawić jeden obiekt. Kupno wszelkich modułów niezbędnych do wykonania szalunku nie byłoby opłacalne . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]