Szalunki – czym są i do czego są przeznaczone?

Sprawdź, gdzie kupić szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak forma tymczasowa, którą w zdecydowanej większości przypadków robi się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale takie działanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje pożądaną formę. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można także skutecznie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, gdy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zapełniony właściwie dobranym betonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonu. Szalunki usuwane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka mocno zwiąże. Na ogół potrzeba na to od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonywane są na przykład w przypadku fundamentów, betonowych cokołów ogrodzeń oraz stropów żelbetowych. Mają jak widać naprawdę szerokie zastosowanie, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są też specjalne podpory i dźwigary. Nieraz zdarza się, że niewielkich rozmiarów przedsiębiorstwa budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. Wówczas wyjściem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w mocowania, dźwigary, a także sklejkę.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]