Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Dowiedz się więcej o zabytkowych oknach

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają znacznie lepiej niż te produkowane współcześnie i są wielką dekoracją obiektów. Względy estetyczne to oczywiście ich nie jedyna mocna strona, a na ich wartość w znacznym stopniu wpływa również wiek. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, także okna powinny być konserwowane według przepisów – ich remontu nie możemy wykonywać samemu z użyciem kupionych w markecie surowców. Jakimi cechami więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może przeprowadzić te prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są również uchylane, co sprawia, że niezbędne okazują się lufciki, z użyciem których można wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed chwilą nadmieniliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – materiału, który wykazuje sporo dobrych stron, ale wymaga regularnych remontów, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Z tego względu tak ważne są kwalifikacje osób konserwujących okna zabytkowe.

Komu powierzyć renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, a ta wymaga dużych kwalifikacji – ten rodzaj okna charakteryzuje się bowiem użyciem różnych, dziś już nieczęsto spotykanych, rozwiązań. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, jeśli nie posiadają dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]