Hydroizolacja fundamentów – zabezpiecz budynek przed wilgocią

Zabezpieczenie fundamentów przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich konstrukcji, a wykwity grzybów oraz pleśni z biegiem czasu odbiją się negatywnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Komu powierzyć wykonanie izolacji fundamentów?

Planując budowę obiektu, powinno się powierzyć przygotowanie najlepszego sposobu hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale też w odnawianiu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w konkretnej sytuacji. Wszak wykorzystanie odpowiednich technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest również szczegółowa analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można zweryfikować czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda błyskawicznie wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się ryzyko podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, iż po deszczu fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Metody hydroizolacji fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią wykorzystuje się różne strategie. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej zastosować ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zablokuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów też powinno się pozostawić profesjonalistom, bowiem częstym błędem niewykwalifikowanych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących warunków i metod aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) albo użycie ich tanich zamienników, nie mających podobnych własności wodochronnych. Nieodpowiednie wykonanie prac czy użycie materiałów niedobranych do stopnia obciążenia wilgocią może powodować, że będzie ona nieefektywna.