Przewożenie rowerów samochodem – platforma rowerowa na hak

Zamów bagażnik rowerowy na hak Thule.

Budowa ścieżek dla rowerów nie tylko w największych aglomeracjach, lecz także w szeregu miasteczek wypoczynkowych w kraju i za granicą spowodowała, że pakując się na wakacje zastanawiamy się, czy wziąć jeszcze rower. Jeżeli wyjeżdżamy sami, a przy tym nasz rower się składa, można włożyć go do bagażnika samochodu. Kłopoty pojawiają się, gdy wyruszamy całą rodziną i chcemy zmieścić gdzieś 3-4 rowery. W takim wypadku trzeba skorzystać z platformy rowerowej.

Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy – o czym warto wiedzieć?

Rowery da się przewieźć na dachu auta, instalując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, lub na platformie rowerowej montowanej na haku. Obie opcje umożliwiają przewóz nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, jednakże mają też nieco minusów. Zamocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa kłopotliwe zwłaszcza dla osób o niskim wzroście. Oprócz tego zamocowanie roweru na dachu zwiększa wysokość samochodu, i chociaż z reguły nie przeszkadza to w trakcie przejazdu pod niskimi mostami, bramami oraz kładkami dla pieszych, to wpływa na sterowność pojazdu ze względu na większą podatność na mocne powiewy wiatru. Z kolei platformy rowerowe montowane na hak wydłużają samochody, dlatego korzystający z nich kierowcy muszą zachować wzmożoną ostrożność w trakcie cofania i parkowania tyłem auta. Rowery wiezione na platformie często też wystają poza szerokość auta, co może być utrudnieniem przy wymijaniu innych uczestników ruchu na wąskich szosach.

Bagażnik rowerowy – sprawdzić przed jego zakupem?

Postanawiając o nabyciu bagażnika rowerowego na hak należy wpierw rozważyć kilka kwestii. Jest to stosunkowo drogi sprzęt, toteż trzeba już na początku ustalić ile jednośladów maksymalnie będziemy chcieli zabrać ze sobą. Platforma na rower uznanej marki, np. od Thule, będzie służyła nam kilkanaście lat i jeśli nabywamy ją w celu wykorzystania jej podczas rodzinnych podróży, należy postawić na taką, na której pomieścimy trzy lub 4 jednoślady. Innym istotnym czynnikiem jest oszacowanie całkowitej masy rowerów – przed zamówieniem platformy powinno się zweryfikować czy uniesie ona ładunek jaki planujemy na niej przewieźć. Dowiedzmy się dodatkowo jak przytwierdzane są rowery do bagażnika na hak. Więcej zabezpieczeń trzymających jednoślad na miejscu, to mniejsze zagrożenie jego przesunięcia się w trakcie przewozu, grożące potencjalnym wgięciem karoserii. W przypadku wątpliwości, jaką platformę rowerową kupić, zalecamy zwrócić się po poradę do pracownika sklepu oferującego taki asortyment.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]