Rzeźba na zamówienie – postaw ją w ogrodzie lub w mieszkaniu

Jedną z pierwotnych metod artystycznego wyrazu jest rzeźba. Pierwsze dzieła zaistniały już w czasach prehistorycznych i odtąd są obecne w różnych dziedzinach naszego życia. Spotykamy je przede wszystkim tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w kościołach, na wystawach oraz w muzeach, ale również w miejscach ogólnodostępnych: na placach i ulicach, w gmachach urzędów, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w codziennym życiu jest na tyle duże, że nie całkiem jesteśmy świadomi tego, iż dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy napotykamy właściwie na każdym kroku. W naszym artykule przytoczymy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Rzeźby z brązu w miejscach publicznych

Prace rzeźbiarzy, także gdy przedstawiają wysokie atuty artystyczne oraz estetyczne, często są przez nas traktowane jako norma – na terenach publicznych (choć nie tylko) są bowiem obecne wręcz na każdym kroku. Niezliczone pomniki, a także rzeźby ustawiane na ulicach, w parkach bądź w przydomowych ogródkach, obecne są wszak w większości krajowych miast. Ponad to nagminnie można je zobaczyć też w licznych budowlach. Są dekoracją między innymi w biurach, szkołach czy pozostałych miejscach użyteczności publicznej

Rzeźby z brązu. Na gale czy turnieje sportowe

Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady to przede wszystkim masywne, nieruchome dzieła. Jednakże jest to mniejsza część wszystkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym codziennym życiu. Natomiast istotna większość z nich to nieduże prace, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to przykładowo popiersia na zamówienie, nagrody na laureatów turniejów bądź statuetki. Projektodawcy rozmaitego rodzaju turniejów sportowych bądź eventów nie mają z tym trudności, gdyż nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie generuje ogromnych kosztów, a ich przygotowanie należy po prostu powierzyć doświadczonemu artyście.