Rynny metalowe i plastikowe – orynnowanie dachu

Więcej szczegółów o rynnach PCV

Systemy dachowe tworzy szereg elementów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na wydajne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej gromadzeniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować doboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz wprawy – tak samo jak zakładanie systemów rynnowych. Co zatem winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich części się składają?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do kanalizacji.

Rynny plastikowe, metalowe albo PCV – które wybrać?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wykonane z różnych surowców – m. in z metalu bądź plastiku. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania warto zatem skonsultować z ekspertem.

Siedziba:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08