Opony motocyklowe – jak je kupować?

Jeśli szukasz opon motocyklowych, zobacz tu.

Niewątpliwie jednym z najistotniejszych podzespołów każdego jednośladu są opony. Tylko one w trakcie jazdy bezpośrednio dotykają powierzchni drogi, więc to one mają znaczny wpływ na osiągi, bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. To mocne argumenty za tym, żeby ich dobór starannie zaplanować i nie wypatrywać oszczędności poprzez zakup najtańszego ogumienia. Na co jednakże zwrócić uwagę, żeby być pewnym, iż wybieramy opony wysokiej jakości, a jednocześnie właściwie dobrane do typu motocykla, rodzaju przemierzanych najczęściej szlaków i naszego stylu jazdy?

Opony motocyklowe – podmiana rozmiaru może skończyć się tragicznie

Każdy model motoru ma wskazany jeden rozmiar opon, którego nie należy zmieniać. Wprawdzie w przypadku samochodów podmiana rozmiaru nierzadko bywa możliwa, to jednak dla kierowców motocykli z reguły kończy się nie najlepiej. Kupując opony do motocykli należy więc precyzyjnie stosować się do dyspozycji producenta motocykla, ponieważ założenie źle dobranego ogumienia może mieć negatywny wpływ na stabilność oraz sterowność pojazdu podczas jazdy.

Opony do motocykli . Pozostałe istotne właściwości

Szukając opon motocyklowych, pod uwagę trzeba wziąć też inne ich cechy, dzięki którym lepiej dobierzemy je do preferowanego stylu jazdy. Istotny jest indeks nośnościinformujący o tym, jaki maksymalny balast zniesie dane ogumienie. Kluczowy jest niemniej jednak indeks prędkości – wyższy indeks oznacza wyższą prędkość uda się osiągnąć na danym modelu opon.

Opony do motocykli – do jazdy off-road i do maszyn sportowych

Przy wyborze opon motocyklowych trzeba zwrócić uwagę także na kontur ich osnowy, a więc na karkas. Pod tym kątem rozróżniamy dwa typy opon – diagonalne i radialne. Te pierwsze, z uwagi na grubsze ścianki boczne oraz prostą konstrukcję nadają się przede wszystkim do jazdy terenowej. Opony radialne z kolei cechują się większą sztywnością oraz promienistym ułożeniem osnowy, co sprawia, że są dobrym wyborem do motocykli wyczynowych.

Siedziba:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]