Najpopularniejsze piłki sportowe – wymiary, waga, wykonanie

Piłki Hummel znajdziesz na sklep-hummel.pl/pl/c/PILKI/266.

Nie ma dużej ilości dyscyplin sportowych, które można uprawiać bez konieczności zastosowania różnych akcesoriów. Również w wielu dyscyplinach indywidualnych, np. tych z dziedziny lekkoatletyki oraz gimnastyki, należy wyposażyć się w kulę lub szarfę. Aczkolwiek najpopularniejszym na całym świecie akcesorium sportowym, przewijającym się w przeróżnych różnych sportach zespołowych (ale nie tylko), są piłki. W poniższym wpisie przybliżamy charakterystykę 3 piłek wykorzystywanych w grach kochanych przez Polaków.

Charakterystyka piłek do piłek ręcznej, nożnej i siatkówki

1. Piłka do piłki nożnej to niechybnie sprzęt, który spotkać można w pokoju każdego chłopca, a obecnie i niejednej dziewczynki, dlatego że o sukcesie w tym sporcie częstokroć marzą też panie. Waga piłki do “nogi” na ogół 410-450 g, a jej obwód musi oscylować w przedziale 68-70 centymetrów. Kiedyś takie piłki produkowano z naturalnej, dzisiaj używana do tego jest w głównej mierze skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze niedawno zwano “biedronką” z powodu specyficznych czarnych łat, które musiały być wyraźne na czarno-białych ekranach telewizorów. Obecnie piłki do „nogi” sprzedawane są w tysiącach fantazyjnych wzorów oraz kolorów, a większość popularnych wydarzeń futbolowych ma swój unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niewiele mniejsza niż ta do piłki nożnej, ponieważ jej obwód ma od 65 do 67 cm. Jest od niej lecz prawie dwukrotnie lżejsza – jej ciężar to tylko 260-280 g. W środku mieści się pęcherz z lateksu, a pomiędzy nim a skórzaną powierzchnią (również zazwyczaj uszytą ze skóry syntetycznej) znajduje się powłoka z nylonu lub bawełny. Piłki do siatkówki wytwarza się w wersji indoor i beach.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z opisanych tu piłek, ale co ważne jej wagą oraz wymiary zmieniają się w zależności od tego, kto jej używa. Inne wymiary mają więc piłki do piłki ręcznej dla mężczyzn, inne dla kobiet, a sprzęt o najmniejszych wymiarach przeznaczony jest dla dzieci. W związku z tym obwód piłek dla szczypiornistów to od 46 do 60 cm, a ich ciężar – od 260 do nawet 475 gramów. Dętka tych piłek musi być nadzwyczaj wytrzymała, wobec tego przeważnie sporządzana jest z lateksu. Zewnętrzna powierzchnia natomiast winna gwarantować odpowiednią przyczepność do dłoni.

Czy uprawiamy sport jedynie hobbystycznie, czy też jesteśmy profesjonalnymi graczami, opłaca się kupować sprzęt najlepszej jakości. Zapewni to nie tylko wyższy komfort w czasie samej gry – dobra piłka na pewno będzie służyć też dłużej.

Siedziba:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]