Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Więcej szczegółów o łańcuchach zimowych

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w pojazdach dostawczych, osobowych, ciężarowych i terenowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również wzorem zaplotu, mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i jazdy po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]