Kiszone warzywa są tak silnie związane z polską kuchnią, że uważamy, iż jest to typowo słowiański frykas, rzadko wykorzystywany w pozostałych rejonach świata. Jednakże kiszonki znane są nie tylko na starym kontynencie, ale również w Azji oraz w obu Amerykach.
Kwaszone przetwory warzywne – zdrowe produkty na naszym talerzu
Badacze historii uznali, że proces zabezpieczenia żywności poprzez ich zanurzenie w solance, w soli lub w occie, znany jest ludzkości od ponad 4 tysiące lat. Proces ten najprawdopodobniej nie została odkryta w Europie, a na terytorium antycznej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niskie pH zawiesiny, w której jest ona zanurzona, powstrzymuje rozmnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Kilkaset lat wstecz była to perfekcyjna metoda, aby przedłużyć okres przydatności do konsumpcji mięsa, ryb i warzyw niekiedy o kilkanaście tygodni. W związku z tym wynikł obyczaj produkowania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o miesiącach zimowych. Kwaszonki od zawsze słyną z właściwości prozdrowotnych, co rzecz jasna potwierdziło się w badaniach. Cechują się one między innymi ogromną zawartością witaminy C, stąd też żeglarze statków, które zaopatrzone były w kiszonki, rzadziej cierpieli z powodu szkorbutu. Ciekawostką jest, iż w naszym języku kwaszonki z warzyw określa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma dla zwierząt przykładowo z ziemniaków lub topinamburu.
W innych krajach kwaszonki mają różny smak
Najczęściej spotykanym warzywem kiszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni praktycznie na całym świecie, również w Kanadzie oraz w USA, gdzie ten rodzaj przetworów warzywnych nie cieszy się ogromną popularnością. Natomiast pickle są tam bodaj najbardziej lubianym dodatkiem do hamburgerów, sandwiczy oraz hot-dogów. W naszym kraju obok ogórka, równie popularne są kwaszone buraczki i kapusta, z których korzysta się do przygotowania surówek oraz zup. Lecz to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W różnych krajach świata kisi się m.in. białą rzodkiew, botwinkę, a także owoce (przykładowo cytryny).
Solanka i ocet modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dodając im kwaśności i chrupkości. Kiszonki nie tylko warzywne, z czasem lat stały się podstawą bądź istotnym dodatkiem do setek potraw narodowych. Warto pamiętać, iż smak kiszonych przetworów różnić się w poszczególnych regionach świata, bowiem zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, które wykorzystuje się w trakcie kwaszenia. Wskutek tego ogórek przygotowany według standardowej polskiej receptury, będzie smakował odmiennie niż ten zakiszony np. w USA.
Siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]