Co warto wiedzieć o kaskach motocyklowych przed ich zakupem?

Zamów kaski motocyklowe.

Każdy entuzjasta jednośladów ma świadomość, iż fundamentem zachowania choć krzty bezpieczeństwa w trakcie jazdy jest nałożenie kasku. Bez znaczenia, czy motocykl jest naszym powszednim środkiem transportu, czy korzystamy z niego okazjonalnie – na każdą jazdę musimy wziąć kask motocyklowy, ponieważ taki obowiązek nakłada na nas kodeks drogowy. Złamanie go grozi nałożeniem punktów karnych oraz mandatu, lecz może mieć także o wiele nieprzyjemniejsze następstwa – w razie wypadku kierowca (lub jego pasażer) bez kasku narażeni są na bolesne urazy, a niejednokrotnie i śmierć.

Czym wyróżniają się konkretne typy kasków motocyklowych?

Kaski na motor różnią się między sobą designem i zastosowaniem. Istnieją 4 główne warianty kasków:
Kaski integralne są wszechstronne i dlatego chyba najczęściej wybierane przez motocyklistów, bo można ich używać do jazdy na skuterze, jak i na motorze szosowym, sportowym. Ich reprezentatywną cechą jest zwarta struktura, co powoduje, że są one uznawane za bardzo bezpieczne, jednak nie najwygodniejsze.
Kaski szczękowe – ich określenie wzięła się z tego, iż mają ruchomy (podnoszony i opuszczany) element części szczękowej. To sprawia, że są niezmiernie komfortowe – można w nich bez trudu zaczerpnąć powietrza, rozmawiać, czy zjeść bez konieczności zdejmowania kasku.
Kaski otwarte nie posiadają w ogóle części osłaniającej szczękę – skorupa ochrania wyłącznie górną część czaszki. Nie ważą wiele, ale nie gwarantują dużego poziomu ochrony, toteż rekomendowane są dla kierowców poruszających się na skuterach i motocyklach rozwijających niższe prędkości (jak cruisery).
Kaski crossowe, czyli kaski enduro bądź off-road, to kaski zapewniające wysoki poziom ochrony, które używane są do jazdy w terenie. Znamionują się lekkością, brakiem szybki oraz bardziej aerodynamicznym kształtem. By go używać należy dokupić również w gogle.

Zamawiamy kask na motocykl – o czym pamiętać?

Kupując kask na motocykl miejmy na uwadze, że po polskich drogach można przemieszczać się tylko z kaskami posiadającymi homologację, zatem sprawdźmy to zawsze przed kupnem. Ponadto zwróćmy uwagę między innymi na to czy wybrany przez nas kask jest wyprodukowany z tworzyw najlepszej jakości, czy wizjer jest przejrzysty oraz odporny na zarysowania oraz czy jego waga nam pasuje i nie powoduje bólu karku.

Siedziba:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]