O czym pamiętać, gdy planujemy wyprawy w góry?

Wyprawy górskie - sprawdź informacje o ofercie na www.exploruj.pl

Bardzo dużo osób spędza swój wolny czas przemierzając górskie szlaki. Zwykle rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, z czasem jednak już im to nie wystarcza. Szukają nowych wrażeń – ich marzeniem stają się wycieczki w coraz wyższe góry. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty znajdujące się w dalekich od Polski rejonach stają się obecnie możliwe.

Wyprawy górskie – o czym nie zapominać, szykując się do wyprawy?

Dzisiaj przed miłośnikami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją tak nasze krajowe i słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale również najwyższe wzniesienia Azji, Meksyku oraz Afryki. Bez wątpienia dużym ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest działalność na polskim rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Elbrus bądź Kazbek. Oczywiście pomoc agencji mnóstwo ułatwia, ale jej przewodnicy nie wejdą na szczyty za nas. Potrzebna jest sprawność fizyczna, która pomoże nam znieść trwającą wiele godzin wędrówkę z niezwykle ciężkim, mającym nawet 15 kilogramów plecakiem z właściwym sprzętem oraz dostosowanym do warunków klimatycznych ubiorem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawiane są biorącym udział w wyprawie?

Od wszystkich, którzy postanawiają wziąć udział w wyprawie górskiej – na Elbrus, bazę pod Annapurną, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się wcześniejszego doświadczenia w podobnych do tego typu ekspedycjach, gdyż im wyżej będziemy się wspinać, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem oraz przemieszczania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się asekurują liną – to wymogi, które należy koniecznie spełniać. Nie możemy zapomnieć także, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Znaczenie ma więc zdolność pracy w grupie. W czasie wyprawy w góry niezbędne jest stu procentowe podporządkowanie się poleceniom wydawanym przez prowadzącego grupę.

Siedziba:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]