Złote monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Szukasz monet bulionowych? Wejdź na goldbroker.pl.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą robić to na wiele sposobów: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek działających na rynku kruszców lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Inną opcją jest zakup złota inwestycyjnego, które oferowane jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.

Co determinuje faktyczną wartość złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzą się przeważnie z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z drugich metali szlachetnych, odróżniają się od nich w paru aspektach. Po pierwsze monety bulionowe są bite w celu lokowania w nich środków finansowych, z tego też powodu ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a raczej determinowany przez popyt na rynku. Monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych lub w związku z ważnymi rocznicami, dlatego ich rewers czy awers niesłychanie rzadko podlega „odświeżeniu”. Zwykle złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę odróżniają się od siebie jedynie rocznikiem bicia. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału podanego w walucie, a ich aktualną wartość determinuje waga oraz czystość użytego do ich wybicia kruszcu. Plusem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku świata, więc ich odsprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Domieszka miedzi wzmacnia złote monety bulionowe

Popularne wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jednak mennice wypuszczają dodatkowo monety o nominale 1/4 czy 1/50 oz złota. Trzeba wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są zwykle z 24 karatowego złota (.999), lecz np. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand bite są ze złota próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to głównie na celu wzmocnienie monety i w konsekwencji zredukowanie ryzyka jej zniszczenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są opisane informuje o wadze czystego kruszcu użytego do ich wybicia.

W ofercie lokalnych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, m.in. austriackich Filharmoników Wiedeńskich, kanadyjski Liść Klonowy czy wspomniane wyżej Krugerrandy.

Siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]