System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

System rozliczeń SWIFT. Zdobądź więcej szczegółów.

Pomimo, że praktycznie regularnie korzystamy z usług bankowych, masa osób pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako reakcja świata na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z podstaw wydajnego funkcjonowania bankowości światowej.

Co jest największą zaletą systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością zdecydowanie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to popularny, ale nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Polsce funkcjonują również z systemów: SORBNET, SEPA i Express Elixir.Na całym świecie funkcjonują również różnorodne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na terenie danego państwa.

Co jest wobec tego najważniejszym atutem systemu SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie państwa na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 10 tys., ale także domy maklerskie, giełdy i wiele innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak szybko odszukać taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku największych banków, działających w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]