Potrzebujesz wymienić dolary na pln? Sprawdź kurs dolara online

Wszystko o aktualnym kursie dolara.

W latach 80-tych każdy chciał posiadać chociaż kilka banknotów dolarowych, aby udać się po sprawunki do Pewexu. Z kolei w latach dziewięćdziesiątych posiadanie oszczędności w amerykańskiej walucie stanowiło wyznacznik sukcesu w życiu zawodowym. Obecnie znaczna grupa internautów zamawia na co dzień zakupy za dolary, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji i możliwości międzynarodowej wysyłki przedmiotów z popularnych globalnych sklepów internetowych. Nie dziwi zatem to, iż dolar stał się walutą, która nie budzi już sentymentu, a nabyć go można nawet bez ruszania się z domu, ponieważ od szeregu lat w naszym kraju działają kantory online, które wymieniają dolary na złotówki po nieraz bardziej rentownym kursie niż w bankach.

Garść ciekawostek o dolarze amerykańskim

Nazwa „dolar” nawiązuje do słowa “talar”. Tak nazywano monety z Czech o wadze 1 oz srebrnego kruszcu. I rzeczywiście pierwotnie walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty tej waluty, które przez wiele lat miały znaczną grupę przeciwników, wprowadzono do obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX wieku jako rozwiązanie kryzysu związanego z brakiem monet. Niewiele osób wie, że banknoty dolarowe nie są wykonane z papieru, a z kompozycji włókien bawełny i lnu z dodatkiem kilku innych składników, które są utajnione. Nie znaczy to jednakże, że amerykańskie banknoty są mocniejsze – ocenia się, że niskie nominały funkcjonują w obiegu nie dłużej niż 5 lat, a banknoty o nominale 100$ – do 18 lat. Zużyte banknoty są mielone, a powstały z nich surowiec jest sprzedawany przedsiębiorstwom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu ok. 30 lat, lecz są one także zazwyczaj gubione, a nierzadko po prostu wyrzucane przez obywateli USA. Podług statystyk tak kończą co roku przeszło 62 mln dolarów w bilonie.

Aktualny kurs dolara – te dane uzyskasz na stronach kantorów

Dolar to nazwa wielu walut lecz nie ukrywajmy, że kiedy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który jeszcze w poprzednim wieku był najważniejszą walutą świata, a dopiero w ostatnich latach powoli słabł. Niemniej jednak wymiana dolara w dalszym ciągu stanowi największy wycinek obrotów na Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara mogą w dowolnej chwili sprawdzić jego wartość m.in. na stronie kantoru online, gdzie kurs walut odświeżany jest co parę sekund. Dodatkowo, można tam sprawdzić historyczne notowania kursu dolara oraz zestawić jego wartość z aktualnymi kursami najpopularniejszych walut.