Krajowy System e-Faktur i faktury ustrukturyzowane

Potrzebujesz informacji o e-fakturach? Dobrze trafiłeś!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., ale finalnie biznesmeni na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – plusy tego rozwiązania

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie ustaloną strukturę danych opisanych z użyciem znaczników XML. Kodowanie XML generalnie mało co mówi osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, natomiast dla stosownej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur ten dokument będzie w pełni zrozumiały. Dzięki temu, iż faktury mają jednolitą strukturę niezależnie od tego którego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane identycznie. Jest to ważny postęp głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory na co dzień mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez programy księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkowicie wykluczają ewentualność błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na nim zyskują

Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy między innymi wcześniej otrzymają zwrot VAT, nie muszą przesyłać pliku JPK_FA, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (KSeF zachowuje dane o nich przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który umożliwia silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku VAT, akcyzowego i dochodowego. Watro podkreślić, iż nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, jednakże trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]