Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Więcej szczegółów o obrączkach Kraków.

Dla większości małżonków ślub jest wyjątkowo emocjonującym dniem w życiu. Sakrament ten łączy małżonków po wsze czasy, a oznaką ich uczucia, wierności i oddania są obrączki ślubne, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Początkowo nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką obrzędu ślubu. Panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później, o czym jednak niewiele osób pamięta. I chociaż wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na dłoń jak wyjeżdżali na wojenne wyprawy, jednakże tradycja ta rozpowszechniła się dopiero w XX w., a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednak w innych krajach, jak przykładowo w USA, w Czechach, w Egipcie czy w Wielkiej Brytanii, nakłada się je na lewą rękę, którędy według niegdysiejszych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz przymierza obrączki ślubne wspólnie, jednak zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – wygraweruj imię małżonka, cytat albo datę ślubu

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się subtelniejszym designem. Przez wiele wieków sporządzano je z najrozmaitszych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później użyto do tego metale (jak miedź czy mosiądz), które uosabiały potęgę uczucia. Dziś do ich wytworzenia używa się przeważnie złota oraz platyny, które są oznaką ufności w stosunku współmałżonka. Rzecz jasna, ozdabia się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najczęściej kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą także często usługę grawerunku. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź ważny dla młodej pary cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]